Wymiana oleju w skrzyni automatycznej

<<

kmintek

Dołączenie: 08 Wrz 2013 23:16

Post 12 Lis 2013 17:09

Re: Wymiana oleju w skrzyni automatycznej - jaki olej?

No tak,ale nie wiadomo czy zleci 3l czy 4l,czy też 5,nie można jakoś sprawdzić po dolaniu czy stan oliwy jest OK????
<<

dam

Awatar użytkownika

Dołączenie: 20 Sie 2012 17:06

Miejscowość: NT - Wielkopolska

Post 12 Lis 2013 18:27

kmintek napisał(a):No tak,ale nie wiadomo czy zleci 3l czy 4l,czy też 5,nie można jakoś sprawdzić po dolaniu czy stan oliwy jest OK????

Dlatego napisałem, że bezpieczna procedura to: zlać z małego korka, następnie odkręcić duży korek i jak wszystko zleci to zakręcić obie śruby (korki) i od góry wlać 4L.

Co do sprawdzania stanu to nie wiem czy przypadkiem nie jest podobnie jak kiedyś w Rover'ze miałem. Odkręcało się mały korek na odpalonym aucie i jeśli lekko się przelewał olej to stan był OK (lub dolewało się od góry, aż do przelania małym korkiem u dołu). Niestety nie wiem czy w przypadku AF-40 tak to się sprawdza.

Forum Opel Insignia poleca:

<<

sl510

Dołączenie: 28 Sie 2013 23:23

Post 14 Lis 2013 00:12

Szwagier Kmintek
Jesli co do grama zalezy Ci na wymianie oleju to radze zrobic jak szwagier przedemna pisze.
Odkrecic mala srube, bo bezniej nie odrecisz duzej, z malej nie powinno nic poleciec.
Mierzysz dokladnie ile zlecialo starego oleju.
Zakrecasz duza srube tzn tuleje od dolu i pakujesz od gory przed odpowietrznik tyle oliwy ile zlecialo, jesli jestes pedant to ja podgrzej do 50C to zleci na sam dol szybciej.
Jesli warunek zostanie taki spelniony ze oliwa dolewana z gory nie kapie na dolna otwarta tuleje, to po jakims czasie jak ci zleci swierza oliwa, czas na druga dolewke pod gorna czesc tuleji az sie przeleje.
I tu radzilbym lanie co 100ml tez cieplego oleju w odstepach co najmniej kilku minutowych, no zalezy ile ten olej przez skrzynie sobie wedruje, to moze tylko gorale wiedza.
Jak zacznie sie przelewac to zamykamyskrzynie od dolu i gory i pizda 240km/h a na zakretach 160km/h :D

To co szwagry pisali wczesniej to chyba doswiadczenia z skrzyn o tej samej nazwie z Vectry.
Tak zlatywalo podajrze 2-3L a fabryka po jakims czasie namyslila sie i kazala uzupelniac oliwe o ten sam stan tylko +1-2L w sumie chyba cos kolo 4L.
Teraz ta tuleje zalatwia sprawe, jak sie przeleje to wiadomo ze jest gittt i po wszystkim mozna walnac browara.
<<

kmintek

Post 14 Lis 2013 11:29

Noi dla mnie wszystko na ten temat,jutro jadę po oliwę do salonu Opla, po browary do sklepu,czekam na lepszą pogodę i do roboty z tą wymiana,dzięki sl510
<<

dam

Awatar użytkownika

Post 14 Lis 2013 12:47

kmintek napisał(a):Noi dla mnie wszystko na ten temat,jutro jadę po oliwę do salonu Opla, po browary do sklepu,czekam na lepszą pogodę i do roboty z tą wymiana,dzięki sl510

Napisz ile ci faktycznie zleciało i ile wlałeś do przelania - sam jestem ciekaw ile wyjdzie.
<<

kmintek

Post 15 Lis 2013 19:24

witam,
coś mi tu ni CHU..,CHU..,właśnie jestem po wymianie statycznej czyli tak jak wyżej odkręcając pierwsze jedną, pózniej drugą śrubę zleciało ok 2,7 l oliwy,zakręciłem dużą śrube z powrotem i leje z góry a TU nagle weszło ok 1,7 l i zaczyna się przelewać.Zakręciłem małą,poczekałem z 15 min,sprawdzam i dalej sie przelewa,zakręciłem.Jazda próbna parę km,sprawdzam i dalej sie leje,zakręciłem i JUŻ SAM NIE WIEM,CZY JEST GIT!!!zrobiłem ok 25km i jak narazie biegi wchodzą normalnie,ale do końca nie jestem przekonany czy stan jest jak powinien.Dodam jeszcze że wcześniej był wymieniany,dolewany olej,jak twierdził poprzedni właściciel gdyż wymieniał półośkę i jeszcze mam mały wyciek ze skrzyni.Także nie wiem czy wcześniej przy wymianie koleś dał D...PY i nalał za dużo,ale aż 1l za dużo???noi jeszcze mi cieknie delikatnie także powinno być mniej a nie za dużo!!!!Autem zrobiłem od kupna ok 30kkm i wszystko było ok,ale ze względu na ubytek chciałem go uzupełnić i wymyśliłem że wymienię.
Do szwagra -dam- SKORO WYMIENIAŁEŚ PARĘ RAZY TO ILE WKOŃCU NALAĆ??TE 4L JAK PISAŁEŚ CZY AŻ SIE ZACZNIE PRZELEWAĆ?????????????????????????????????????????????
<<

kmintek

Post 17 Lis 2013 23:22

OK szwagry,problem z wymianą oliwy rozwiązany,jak coś to pytać
Na następny dzień po wymianie zadzwoniłem do firmy Sosnowski w Gdańsku,wielkie podziękowania i Szacun,i faktycznie lejesz olej dopóki sie nie zacznie przelewać,ALE robimy to na zimnym silniku i skrzyni,na włączonym silniku i lewarek na P.
Ogólnie to zlałem ok 2,7l starego,(olej troszki czarny ale nie najgorszy,auto 100kkm)ale dodam że mam mały wyciek,a zalałem dokładnie 3l do przelania i efekty faktycznie odczuwalne.Mniejsze szarpnięcia przy zmianie z P-D oraz z D-R,także przy gwałtownym hamowaniu gdy skrzynia redukuje biegi.Skrzynia pracuje faktycznie płynniej i polecam tę wymianę oliwy w skrzyni.Zmiana statyczna nie jest zła no ale napewno dynamiczna bez porównania.
Pozdrawiam :D :D :D :D :D :D :D
<<

dam

Awatar użytkownika

Post 18 Lis 2013 10:17

"OK Szwagry..." - dobreee :D

Tak mi namieszałeś z tymi litrami oleju, że zwątpiłem i wysłałem zapytanie do "szwagra od skrzyń AT" ile w końcu wlewał 3l czy 4l - jak mi odpisze dam znać.
Co do tego odpalonego silnika, to się zgadza - sytuacja podobna jak w Roverze (pisałem wcześniej o tym).
<<

sl510

Dołączenie: 28 Sie 2013 23:23

Post 26 Lis 2013 20:30

No i jeden z poprzednich szwagrow wykrakal zeby nie zmieniac oliwy do konca zywotu skrzyni.
Nowy olej chyba wyplukal stary szlam na przewodach i zbieglo to sie z awaria rury turbo i dopiero przy jej wymianie zobaczylismy ze przewody sa w czerwonym oleju czyli oleju od skrzyni...
Pocieka przewod prawy jak sie patrzy od gory na zacisku od strony frontu, jest nieduza dziura na tym zacisku, co dziwne, jakby pies zeby na tym zacisnol albo sabotaż... poprzedniego serwisu

Ma ktos doswiadczenie w wymianie tych przewodow, cena w serwisie ? jutro bede dzwonil, jak naprawimy to dam znac.
Z tego ci widzialem to od skrzyni to jest minuta osiem z odkreceniem, gorzej od chlodnicy bo tam trzeba demontowac pare elementow...
Załączniki
DSC_0031.JPG
DSC_0031.JPG (55.42 KiB) Obejrzany 9602 razy
DSC_0044.JPG
DSC_0044.JPG (45.44 KiB) Obejrzany 9588 razy
<<

Wojtassss

Dołączenie: 27 Wrz 2012 11:20

Post 27 Lis 2013 00:03

...
Ostatnio edytowany przez Wojtassss, 16 Gru 2013 00:52, edytowano w sumie 1 raz
PoprzedniaNastępna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Skrzynie biegów

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości