Zawieszenie

<<

andrzej1976

Dołączenie: 20 Sty 2013 12:03

Post 29 Sty 2014 18:34

Zawieszenie

Witam wszystkich.Mam problem z zawieszeniem.Jak zwykle pojawia sie w insigni sprawdz zawieszenie.Ok.Trzeba temu zaradzic,bo moim oplem z roku 2009 131km kombi diesel sport tourier,jezdzi sie teraz jak wozem drabiniastym.Do momentu komunikatu-sprawdz uklad zawieszenia było super.Teraz tragedia.Auto podskakuje na kazdej nierownosci.Jest niestabilne i ogolnie do bani.Bylem w serwisie w oplu w niemczech i postawili diagnoze,ze jeden amortyzator z tyłu z prawej strony jest do wymiany i to jest powód, auta taczki.Ja mysle ze to bzdura.Co steruje jednym amorem,ze od razu wszystkie nie działaja.Jeden wadliwy amor wyczuc mozna od razu.Serwis zaproponowal wymiane jednego za 450e.Nastepna bzdura,bo wymienia sie parami.Niech ktos mi powie,czy zna problem przypadłosci,gdy auto sprawuje sie wysmienicie na wszystkich trybach jazdy ,a po wyswietleniu sie komunikatu zaraz po odpaleniu silnika-SPRAWDZ UKLAD ZAWIESZENIA ,auto jezdzi jak woz drabiniasty.Tak,jakby wszystkie amory nie działały.Tragedia.
<<

tetar

Dołączenie: 05 Paź 2009 09:34

Miejscowość: P-Ń

Post 29 Sty 2014 20:18

Re: Zawieszenie

Mozesz sie zdziwic - pamietaj, ze auto ma rozne systemy elektroniczne ABS / ESP itd ... ktore w polaczeniu z uszkodzonym amortyzatorem (oraz warunkami drogowymi) moga "oglupiec"! Byc moze jeszcze masz FlexRide to dodatkowy element ukladanki.

Wymiana 2 amortyzatorow jednoczesnie tez jest zasadna dla zachowania jednakowej charakterystyki zawieszenia na "osi" gdyz po wymianie jednego amortyzatora rowniez moga byc problemy z elektronicznymi asystentami.
MY2009, CDTI, 160KM, ST Sport

Forum Opel Insignia poleca:

<<

andrzej1976

Post 30 Sty 2014 15:49

To moze orientujesz sie ile kosztuje wymiana amortyzatorow
<<

tetar

Dołączenie: 05 Paź 2009 09:34

Miejscowość: P-Ń

Post 30 Sty 2014 21:35

@andrzej1976, niestety nie mam wiedzy ile to moze kosztowac.
Zobacz na allegro tam chyba bedzie taniej niz 450 ojro za sztuke!
MY2009, CDTI, 160KM, ST Sport
<<

kimba24

Dołączenie: 21 Kwi 2013 22:46

Miejscowość: okolice stolicy

Post 31 Sty 2014 06:04

Pany tu jest mowa o aktywnym zawieszeniu więc cena takiego amora będzie około 1500 zł za sztukę, więc lepiej poszperać przy wiązce przewodów oraz wtyczce łączącą amortyzator z wiązką
Opel Insignia 2.0 160KM Cosmo
<<

ike

Dołączenie: 08 Wrz 2012 15:29

Miejscowość: Warszawa

Post 31 Sty 2014 20:34

1 amortyzator na przód to 1300 zł około , tył 1400 . Mowa o tych od flexride, do tego trzeba z przodu wymienić przy okazji poduszki mcpersona , a "awaria zawieszenia" nie oznacza że padł od razu amortyzator tylko może być uszkodzony kabelek sterujący amortyzatorem - co się często w kombi cdti z 2009 zdarzało. Jest nawet gdzieś opis foto który kabelek pęka. Może być to też wtyczka od amortyzatora odpięta i wóz będzie jeździł jak wóz drabiniasty ale bez komunikatu - przerabiałem to.
<<

andrzej1976

Post 31 Sty 2014 21:38

rozumiem Cie i dziwi mnie to,ze tak od razu jeden amor nie działa.Auto ma 130 tys przebiegu,tylko po autostradach.Bylem w serwisie w de.i mimo braku czasu,znajomy mechanik,powiedział,ze to zmierzy.Podszedł z laptopem i stwierdził,ze po podłaczeniu,czy tez rozłaczeniu amortyzatorow,doszedl do wniosku,ze kable sa pod pradem i,ze amortyzator jeden z prawej strony jest wadliwy.Amor jest suchy jak pieprz,mam watpliwosci co do tej diagnozy.Ale jak to sprawdzic?Pytalem diagnoste,czy jest to mozliwe,ze jesli jeden amor jest popsuty to wszystkie nie działają.Odpowiedział,ze moze tak byc.Dziwne mi sie to wydaje.Dalem za insignie 18000 tys e i zrobiłem nia 34000km.Ma juz 135000 i co miesiac cos sie psuje.Nie chce jechac po serwisach w de,bo oni naciagaja po3.Dajcie cyne prosze jak rozwiazac problem z amorem.Postawie piwska na zjezdie inte :) gracyjnym,posiadaczy opli,jak kiedys nastapi.
<<

Alex

Awatar użytkownika

Administrator

Dołączenie: 19 Sty 2013 00:00

Miejscowość: Iława

Post 31 Sty 2014 22:12

andrzej1976 napisał(a):Co steruje jednym amorem,ze od razu wszystkie nie działaja

Elektronika. Pada jeden, więc komputer wyświetla awarię "sprawdź układ zawieszenia". Komputer jest tak tutaj skonstruowany, że odbiera to jako ogół, a nie poszczególny element. Fajnie by było gdyby wyświetlał "sprawdź układ zawieszenia - tylny prawy amortyzator", ale niestety tak nie jest.
Byłeś w jednym ASO, byłeś w drugim ASO i werdykt ten sam. Podjedź do nieautoryzowanego serwisu albo stację diagnostyczną na "szarpaki". Jeśli po trzech próbach usłyszysz znowu, że tylny prawy amortyzator jest uszkodzony/do wymiany to znaczy, że tak naprawdę musi być.
Tak w ogóle, podłączyłeś się do kompa w celu sprawdzenia błędów ?
<<

ike

Dołączenie: 08 Wrz 2012 15:29

Miejscowość: Warszawa

Post 31 Sty 2014 22:26

ja bym sprawdził każdy kabel sterujący każdym amortyzatorem - pękają w okolicy wahaczy bodajże, jest foto gdzie na vectra-unlimited.

Zasadniczo to skąd aso wie że to lewy tył a nie prawy przód ? Nr błędu odczytany z komputera mają ? Poza tym ja wymieniałem taki tylny lewy amortyzator - ale on się wylał z powodu uszkodzenia uszczelki - brak wtedy jakiegokolwiek komunikatu bo przecież ten system nie ma auto diagnostyki amortyzatora, komunikat pojawia się jak jest coś nie halo z napięciem w wiązkach sterujących amortyzatorami - patrz pierwsze zdanie postu.

Jeśli padł by układ sterujący na amortyzatorze (te małe pudełko) - to ja pierwszy raz o tym słyszę choć przyznaję że wszystko możliwe, ale jak wymieniałem oba z przodu po 160 tyś to jedyne co było z amortyzatorami to że się bardzo powoli wysuwały i były zużyte mocno, potem miałem też komunikat sprawdź układ zawieszenia ale właśnie dlatego że wtyczkę jedną podłączyli do amortyzatora odwrotnie (a raczej nie podłączyli bo przecież gniazdo jest asymetryczne , i dobrze bo polaryzacja pinów byłaby na opak i hgw co by się stało po takim zasileniu - tam jest chyba kilka volt).

tak więc podsumowując - elektronika jest przy amortyzatorach, potem wiązka, potem czujniki w nadkolach lub pod maską z przodu - powinno się sprawdzić optycznie wiązki z latarką , kawałek po kawałku pod osłoną plastikową, potem podłączenie wtyczek - to jest do ogarnięcia samemu, 1 h roboty

a na końcu dopiero wymieniać amorek bez diagnostyki czujnika przy nim - notabene w opel tis jest procedura jak sprawdzić ten układ sterujący przy amortyzatorze. Ale trzeba niestety zapłacić ekstra za tresurę elektronika w aso i podniesienie dupska doradcy serwiskowego. Opel się w to nie bawi bo lepiej wymienić amortyzator, mają na nich fajną marżę :twisted: , jak kiedyś podliczyłem ile wyszedł zawias czyli mcpersony, łożyska , odboje, 18 tulei bananów z tyłu, 4 amortyzatory, łączniki i gumki stabilizatorów, gumowe podkładki, osłony gumowe , to bez sprężyn to po rabatach jest tego z robotą 4000 tysi tył i około 4000 tyś przód, ze sprężynami jakieś 11000 tyś. Plus geometria.

Ja to dłubałem bo coś pukało i stwierdziłem że przy takim przebiegu zrobię kompleksowo. Pukała akurat poduszka pod mcpersonem , ale debil na stacji diagnostycznej opierdalał mnie że się nie znam i znajdywał luzy na maglu, na końcówkach drążków ( potem wyszło że diagnoza z palca wyssana bo magiel i końcówki są do dziś ok).
<<

andrzej1976

Post 31 Sty 2014 22:48

Powiedział mi po sprawdzeniu laptopem,ze jest to konkretny amor,tylni prawy.Jesli mowisz,ze obojetnie od ktorego moze byc kabel uszkodzony,to pojade tam raz jeszcze z zapytaniem czy kable od wszystkich 4 amorow sa aktywne.ZDJEŁEM KOŁA Z TYŁU I SZUKAŁEM PRZETARC,ale wszystko wyglada ok,tym bardziej,ze kable sa w peszelowych koszulach.Wewnetrznie czuje to,ze serwis sie myli.Nie wiem czemu,ale mam takie przeczucie.Duzo mnie kosztuje to auto,ale je jakos lubie. :)
Następna

Forum Opel Insignia poleca:

Powróć do Zawieszenie

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości